Musikkjournalist Magne Fonn Hafskor møtte i 2021 Andrej Nebb til en samtale som ble til et av de mest omfattende og dybtpløyende intervjuene som er gjort med kunstneren i norsk musikkhistorie. Her snakker han om livet, kunsten og de to bandprosjektene han har holdt gående gjennom mer enn 40 år. Journalisten har også satt sammen det som kanskje er den mest komplette diskografien over Nebbs rundt 50 utgivelser gjennom årene.
Les Nebbs refleksjoner over musikken og kunsten, om nazistenes forsøk på å knuse Warszawa, om russernes knusing av Chopins piano, og om å spille bass med bare to fingre for hånden:
– Da jeg mistet fingrene måtte jeg legge gitaren på hylla. Det var et brudd på hele min identitet som musiker, forteller Andrej Nebb. – Men så oppstod punken. Jeg så at de gutta spilte så enkelt, så da begynte jeg å spille bassgitar.
SE OGSÅ Holy Toys musikkvideo «Sleeping Shepherd» i Ballade video
70-årsjubileet feires i kveld, fredag 14. juni, på Rockefeller i Oslo. Bandet DePress spiller i følge omtalen hele Block to Block-albumet, utvalgte perler fra arkivet samt nytt materiale, og gjester denne kvelden er Jørn Christensen, Per Vestaby, Øyvind Hansen, Joddski, Blakk, Synnøve Rognlien og Frank Kvinge.
Gratulerer med dagen, Andrej Nebb!
Holy Toy med nytt album: Portrettintervju av Andrej Dziubek Nebb. Del 1 av 2
50 plater på 40 år: Portrettintervju av Andrej Dziubek Nebb. Del 2 av 2

Ballade video: Signaler fra det ytre rom
Ekstra stor utgave med Anne Sandøy, Misty Coast, Oakland Rain. Luke Elliot, Lonely Crowd, Geir Sundstøl, Thea Wang, Tomora, Marqide, Ea Othilde, Les Faux Coupes og Vreid.

Warner, Sony og Universal har inngått KI-avtaler: Hva betyr det for norske musikere?
INNLEGG: Skal det etableres et rettferdig og bærekraftig system må det skje gjennom tydelige europeiske rammer. Kollektiv forvaltning sikrer samtykke og rimelig vederlag for alle musikkskapere, ikke bare de med store amerikanske forlagsavtaler, skriver Willy Martinsen i Tono.

Idyllen slår sprekker
Bitter strid mellom eierne av Idyllfestivalen i Fredrikstad, som møtes i Oslo tingrett denne uken.

Dette sier kunnskapsdepartementet om musikk hos lærere
Regjeringsutvalget vil ha musikk tilbake i lærernes obligatoriske utdanning.

– Musikk i skolefagene er en underutnytta ressurs
Regjeringsutvalget vil ha musikk tilbake i lærernes obligatoriske utdanning.

Med Tuvaband ned under vannskorpa
2025 ble det store drømmepopåret. Bli med ut å svømme, i Tuvas klang!












































